Opieka nad dzieckiem

Wiele kobiet, które mają małe dzieci chciałoby wrócić do pracy. Niestety również wiele z nich rezygnuje z tego zamiaru ze względu na obawy o dziecko - kto się nim zaopiekuję, ile to będzie kosztować itd..

Bardzo częstym powodem odłożenia powrotu do pracy jest przeświadczenie, że koszt opłaty za żłobek lub opiekunke wyniesie tyle samo a może więcej niż miesięczne dochody.

W ostatnich kilku latach nastąpiły dość pozytywne zmiany w przepisach socjalnych i na obecną chwilę można liczyć na znaczną pomoc państwa W zależności od wieku dziecka, można uzyskać wszelkiego rodzaju wsparcie czy to w postaci finansowej, czy pomocy nad opieką dziecka, realizowaną przez placówki społeczne dofinansowane przez skarb państwa.

Trzy i cztero-latki

Wszystkim trzy i cztero-latkom przysługuje 12,5 godziny darmowej, przedszkolnej opieki tygodniowo (od września 2010 - 15 godzin), przez 38 tygodni w roku. Rozłożone to jest na minimum trzy dni w tygodniu.

Opieka ta może odbywać się w przedszkolach, grupach zabaw, zerówkach(preschools) lub u wykwalifikowanych, zarejestrowanych opiekunów (childminders).

Kiedy twojemu dziecku przysługuję darmowa opieka

Jeśli dziecko skończy 3 latka między 1 Stycznia a 31 Marca już od 1 Kwietnianależy się darmowa opieka, aż do wieku szkolnego.

Jeśli dziecko skończy 3 latka między 1 Kwietnia a 31 Sierpnia już od 1 Wrześnianależy się darmowa opieka, aż do wieku szkolnego.

Jeśli dziecko skończy 3 latka między 1 Września a 31 Grudnia już od 1 Stycznianależy się darmowa opieka, aż do wieku szkolnego.

Jeżeli ilość godzin darmowej opieki nie będzie wystarczająca, możesz ubiegać się o finansowe wsparcie na pokrycie kosztów dodatkowych godzin opieki.

Możesz ubiegać się o dodatek na dziecko child tax credit, a jeśli masz niskie zarobki, możesz ubiegać się również o working tax credit. Może to oznaczać, iż otrzymasz do 140 funtów tygodniowo na jedno dziecko, a do 240 funtów tygodniowo na dwoje dzieci.

Jeśli jesteś samotnym rodzicem, możesz ubiegać się o dodatkową pomoc gwarantowaną przez państwowy program dla samotnych rodziców (New Deal for Lone Parents). Po szczegółowe informacje należy zgłosić się do lokalnego biura Job Centre.

Niektórzy pracodawcy oferują specjalne dodatki na opiekę nad dzieckiem lub bony. Zapytaj swojego managera, czy twój zakład pracy oferuje ulgi tego typu i jeśli tak, jak je otrzymać.

Urlop na opiekę nad dzieckiem oraz "dogodne" godziny pracy

Jeśli jesteś pracującym rodzicem, możesz wziąć (jeśli przepracowałaś/-eś u tego samoego pracodawcy minimum rok) do 13 tygodni wolnego na każde dziecko poniżej piątego roku życia (możesz wziąć więcej wolnego jeśli twoje dziecko jest niepełnosprawne). Twój pracodawca nie ma obowiązku płacić tobie za okres wolnego wzięty na opiekę nad dzieckiem, ale w niektórych zakładach pracy jest to częścią kontraktu i przez pierwszych pare tygodni możesz otrzymać pełne lub częściowe wynagrodzenie.

Jeśli masz dziecko poniżej szóstego roku życia lub niepełnosprawne dziecko poniżej osiemnastego roku życia, masz prawo poprosić swojego pracodawcę o "dogodne" godziny pracy, zmianę grafiku i godzin pracy, które będą pozwalały tobię opiekować się dzieckiem.

Warunki jakie muszą być spełnione aby ubiegać się o "dogodne" godziny pracy to:

- przepracowane 26 tygodni u tego pracodawcy

- bycie matką, ojcem, zastępczym rodzicem, legalnym opiekunem - lub być partnerem jednego z wymienionych

- być odpowiedzialnym za wychowanie dziecka

- wypełnić podanie (aplikację)

Możesz wypełnić jedno podanie w roku o "dogodne" godziny pracy. Formularz należy pobrać od pracodawcy.